Paríž, 20. – 21. marca 2019

V Paríži sa uskutočnilo ďalšie pravidelné  zasadanie Stálej skupiny IEA pre núdzové otázky (SEQ) a Stálej skupiny IEA pre ropné trhy (SOM), ktorého sa zúčastnil aj zástupca Správy rezerv.

Na zasadaní Stálej skupiny IEA pre núdzové otázky (SEQ) bolo vyhodnotené plnenie skladovateľských záväzkov členskými krajinami. Slovenská republika svoje záväzky plní, jediným členským štátom, ktorý neudržiava núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov minimálne v požadovanej výške je Austrália. Aktuálne prebieha proces prehodnocovania skladovateľských povinností členských krajín, konečná podoba nového systému však zatiaľ nebola dohodnutá. Ďalej boli prezentované závery z cvičenia núdzovej reakcie ERE9, ktoré sa uskutočnilo v roku 2018,
a na ktorom sa aktívne zúčastnila aj Slovenská republika. V ďalších bodoch zasadania boli vyhodnotené previerky núdzovej pripravenosti USA, Španielska a Južnej Kórei a bol stanovený harmonogram nasledujúcich previerok núdzovej pripravenosti členských krajín. Posledným bodom zasadania bola príprava aktualizovanej štúdie o prehľade legislatívy členských krajín, týkajúcej sa núdzových zásob ropy a ropných výrobkov.

Na zasadaní Stálej skupiny IEA pre ropné trhy (SOM) zazneli aktuálne informácie o situácii na ropnom trhu. Po dočasnom poklese ceny ropy v poslednom štvrťroku 2018 začali ceny ropy
na svetovom trhu v roku 2019 opäť rásť, čo je spôsobené najmä neustálym rastom celkového dopytu. Globálna ponuka ropy sa pohybuje na úrovni približne 100 miliónov barelov/deň, oproti minulému roku nárast predstavuje približne 2 %. Predpokladaný nárast celosvetového dopytu po rope v roku 2019 by mal byť 1,4 mil. barelov za deň. Najväčší nárast ponuky je zo strany USA, na druhej strane OPEC začal uplatňovať dohodu o obmedzení ťažby a naďalej sú v platnosti sankcie voči Iránu a Venezuele. Ďalšie informácie sa týkali prognózy vývoja dodávok ropy do roku 2024, najmä z hľadiska dodávok ropy, rozvoja rafinérskeho a obchodného sektora, vplyvu dopytu po rope a ropných výrobkoch, ako aj z hľadiska zmeny požiadaviek trhu na palivá. Posledná prezentácia bola zameraná na analýzu využívania uhlia v energetike a prognózu do roku 2023.

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
ÁnoNie
Skip to content